Ankogel - Mallnitz

Trasy i wyciągi

Wyciągi razem:
5
Wyciąg orczykowy
Wyciąg krzeselkowy
Gondole
Wyciągi:
3
0
2
Trasy - długość:
13 km
Trasy:
3
5
5

Mapa tras w Ankogel - Mallnitz

Cennik karnetów

NazwaDniSezon wysokiSezon niski
SortujDorośliJuniorDzieciDorośliJuniorDzieci
SKI)HIT Zima 2020/2021r.6255.00127.50238.00119.00
 

Kamery online w Ankogel Mallnitz

Informacje o ośrodku:

Leżący w zachodniej Karyntii,  w samym sercu Parku Narodowego Wysokich Taurów ośrodek narciarski Ankogel-Mallnitz, to niewielki alpejski kurort, idealnie nadający się na rodzinne wyjazdy.Trasy ośrodka ulokowane są na wysokościach 1287-2636 m n.p.m. Na stokach Ankogel (3 246 m n.p.m.), jednego z najbardziej zaśnieżonych szczytów w Karyntii.

W ośrodku przeważają trasy dla średniozaawansowanych narciarzy, przy czym znajdą się i takie, które choć z pozoru czerwone, dysponują delikatnymi zjazdami, nadającymi się nawet dla początkujących narciarzy. Tego typu trasy zjazdowe znajdują się w dolnych partiach ośrodka.  Przebiegają one przez zalesione tereny i nie występuje na nich dużo ostrych zakrętów.  Większość tras zjazdowych w tym i te trudniejsze odcinki, znajduje się w wyżej położonej części ośrodka, na którą można się dostać, korzystając w tym celu z dwóch kolejek gondolowych – przesiadka następuje na wysokości 1 945 m n.p.m., po czym druga gondola wywozi gości na wysokość 2 636 m n.p.m. Dzięki wysokości, na jakiej znajdują się trasy zjazdowe, ośrodek jest w stanie zagwarantować najlepszy śnieg spośród wszystkich kurortów, znajdujących się w Karyntii.

Dojazd z miasteczka Mallnitz pod stację kolejki wynosi około 20 minut. Przyjechać można zarówno samochodem (w pobliżu stacji znajdują się parkingi), jak i bezpłatnym ski busem, który krąży po terenach ośrodka.

Ośrodek znajduje się zaledwie około 20 kilometrów od Mölltaler Gletscher, który jest jedynym lodowcem w całej Karyntii. Tam na znudzonych Ankogel-Mallnitz czeka ponad 50 kilometrów tras zjazdowych.

Jeśli chodzi o ilość wyciągów, jakimi dysponuje Ankogel-Mallnitz, jest ona niewielka, bowiem łącznie odnajdziemy ich tutaj 5 – wspomniane już kolejki gondolowe oraz wyciągi orczykowe.

U podnóża ośrodka znajduje się niewielka górska miejscowość Mallnitz. Miasteczko stanowi bardzo ważny punkt komunikacyjny na mapie Austrii. A to dlatego, że właśnie stąd odjeżdża kolej, którą można w krótkim czasie przeprawić się przez góry do Ziemi Salzburskiej, a dokładniej do Bad Gastein, gdzie zatrzymuje się pojazd.

Narciarze biegowi mogą liczyć na wiele kilometrów tras, z czego większość to trasy łatwe. Zaawansowani narciarze biegowi, którzy wolą wyzwania, powinni wybrać się na Mölltaler Gletscher, gdzie z kolei znajduje się kilkadziesiąt kilometrów trudnych tras. Trasy przygotowano zarówno pod narciarzy klasycznych, jak i łyżwowych.

Ze względu na swoją niedużą wielkość w porównaniu leżących nieopodal salzburskich ośrodków, Ankogel-Mallnitz jest miejscem, gdzie nie odnajdziemy tłumów. Jest to sporym plusem dla osób, poszukujących kurortu, w którym rzeczywiście mogą wypocząć z rodziną w pięknych okolicznościach natury i z dala od zgiełku.

Ośrodek jest świetnym miejscem dla ludzi, którzy kochają ski touring. Jest tutaj dużo ścieżek, które można zwiedzać z nartami na nogach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że Wysokie Taury nie są górami najłatwiejszymi do zwiedzania, dlatego jeśli ktoś nie czuje się w 100% na siłach, by pokonać górskie szlaki okolic Ankogel, powinien przed wycieczką dla własnego bezpieczeństwa zorganizować sobie przewodnika.

Jedną z najpopularniejszych tras pośród turystów narciarskich jest 16-kilometrowy szlak, prowadzący z górnej stacji kolejki do doliny Gastein, która to znajduje się po drugiej stronie grani. Ze względu na odległość należy liczyć się z tym, że powrót z doliny do Mallnitz odbywa się za pośrednictwem kolei.

Nie brakuje tutaj również i terenów dla miłośników freeride’u. Najlepsze obszary do jazdy poza trasami znajdują się lewej stronie górnej stacji, jednakże istnieje niemała możliwość, że warunki śniegowe nie pozwolą na jazdę po „bezdrożnych” stokach.

Jeśli chodzi o apres ski, nie jest to mocna strona Ankogel-Mallnitz, choć biorąc pod uwagę kameralność i spokój, jaki oferuje ośrodek, nie jest to taki wielki minus. Oczywiście odnajdziemy tutaj kilka barów, pubów czy restauracji, w których możemy posilić się lokalnymi przysmakami, jednak nie mamy co liczyć na dużą ilość hucznych imprez do białego rana. Mimo to, miłośnicy długich zabaw nocnych, mogą wyszaleć się w jednym z trzech klubów dyskotekowych, jakie można odnaleźć w miasteczku Mallnitz.

Ośrodek dysponuje także torami saneczkowymi. Dzięki oświetleniu na saneczkach można pojeździć również i po zmroku. Jeśli jednak to za mało, w miasteczku znajduje się niedrogi basen kryty oraz darmowe lodowisko, na którym można pojeździć na łyżwach oraz zagrać w curling.

Ciekawostką jest możliwość zwiedzenia stacji badawczej BIOS, w której prowadzone są eksperymenty na wodzie, powietrzu oraz ziemi, a także na ich wzajemnym oddziaływaniu względem siebie. Gdy się okaże, że jednak ilość rozrywek, jakie oferuje ośrodek jest za mała, zawsze można wybrać się do pobliskiego Mölltaler Gletscher, gdzie czekają na nas takie atrakcje jak:

 • snowpark (boardercross, halfpipe, jumps, corner, boxen, etc.),
 • centrum fitness i SPA,
 • tenis/squash/badminton,
 • wędrówki po jaskiniach.

Warto tu przyjechać także i latem, bowiem oprócz pięknych widoków, letnia rozrywka regionu jest naprawdę bogata. W piękne, słoneczne dni można tutaj m.in.:

 • pojeździć na rowerze górskim,
 • popływać kajakiem,
 • powędkować,
 • wybrać się do parku wspinaczkowego/na ścieżki wspinaczkowe,
 • przepłynąć się tratwą,
 • „zdobyć niebo” na paralotni,
 • skorzystać z kursu: kajakarstwa, tenisa, squasha, badmintona, wspinaczki, nordic walking oraz lotu na paralotni
 • uprawiać trekking,
 • wybrać się na wędrówkę po górach,
 • wybrać się na szlaki przyrodnicze oraz edukacyjne,
 • wędrówki po jaskiniach.
 • Popływać w otwartym kąpielisku oraz skorzystać z sauny
 • I wiele innych.

Podsumowując, Ankogel-Mallnitz to niewielki ośrodek, którego oferta najbardziej powinna przyciągnąć do siebie na wypoczynek rodziny z dziećmi, i to zarówno zimą, jak i latem. Kurort dysponuje dobrze przygotowanymi trasami, które, choć nie jest ich wiele, są wolne od tłumów. W regionie działa wspólny skipass, z którego można skorzystać w wielu ośrodkach w Karyntii w tym i na lodowcu Mölltaler Gletscher. Niewątpliwymi atutami ośrodka są niskie ceny, względem większych austriackich kurortów, a także łatwy dostęp z Polski.

Autor: Krystian Kuś

Dodaj komentarz