Kitzbuhel

Trasy i wyciągi

Wyciągi razem:
56
Wyciąg orczykowy
Wyciąg krzeselkowy
Gondole
Wyciągi:
17
29
10
Trasy - długość:
179 km
Trasy:
101
61
17

Mapa tras w Kitzbuhel - Aurach - Reith

Aktualne komunikaty z Kitzbuhel - Aurach - Reith

WyciągiTrasyInfrastruktura
16 %0 %81 %
czynne 9 z 56czynne 0 z 89czynne 29 z 36
32 28 17 12

Kamery w Kitzbüheler - Alpen

Kamery w ośrodku

Hollersbach - Austria
Bergstation Panoramabahn 1890 m n.p.m.

Kirchberg - Austria
Pengelstein 1940 m n.p.m.

Kitzbühel - Austria
Kitzbüheler Hornköpfl 1780 m n.p.m.

Jochberg - Austria
Funpark Hanglalm 1810 m n.p.m.

Jochberg - Austria
Wagstätt Bergstation 1750 m n.p.m.

Kirchberg - Austria
Ochsalm 1480 m n.p.m.

Kitzbühel - Austria
Bichlalm 1580 m n.p.m.

Kitzbühel - Austria
Hahnenkamm Berg 1665 m n.p.m.

Kitzbühel - Austria
Kitzbühel - widok z drona 1650 m n.p.m.

Kitzbühel - Austria
Speicherteich Hornköpfl 1710 m n.p.m.

Cennik karnetow

NazwaDniSezon wysokiSezon niski
SortujDorośliJuniorDzieciDorośliJuniorDzieci
KitzSki Zima 2019/2020r.6286214143261,50196130
 

Gdy mówimy o regionie narciarskim Kitzbuhel, mamy na myśli jeden z najważniejszych i najbardziej ekskluzywnych ośrodków na całym świecie. Położone w Tyrolu Kitzbuhel, co roku przyciąga na swe tereny miliony turystów z całego świata. Turystów, którzy pragną choć na chwilę zanurzyć się w tym baśniowym, narciarskim świecie, któremu już tak niewiele brakuje do bycia doskonałym.

Pisząc „niewiele brakuje do bycia doskonałym” miałem na myśli chociażby niską wysokość , na której ulokowano trasy zjazdowe. Ze względu na ten fakt najlepsze warunki śnieżne panują głównie w styczniu i lutym, a to, pomimo sporej ilości noclegów, może oznaczać problem ze znalezieniem miejsca podczas trwania sezonu zimowego. Kolejnymi minusami regionu, dla wielu osób mogą być wysokie ceny, jakie panują w kurorcie oraz spore tłumy, które tu nadciągają. Dlatego jeżeli, szukamy ośrodka bardziej kameralnego i niedrogiego, powinniśmy zrezygnować z Kitzbuhel.

Jednak dość już o minusach, bowiem Kitzbuhel, to przede wszystkim plusy. A plusy te pojawiają się po samym przybyciu do tej przepełnionej górskim klimatem miejscowości, która zimą przypomina miasteczka znane nam z bajek i baśni. Centrum miasteczka ma średniowieczny charakter z pięknym rynkiem oraz kamienicami. Drugim, szalenie istotnym atutem ośrodka, są trasy zjazdowe, które ulokowano pomiędzy Steinbergkogel i Pengelstein.  Region oferuje swoim gościom 60 ratrakowanych tras zjazdowych o łącznej długości około 170 kilometrów (67 kilometrów tras niebieskich, 79 kilometrów tras czerwonych, 24 kilometry tras czarnych). Ponadto, wprawni narciarze mogą skorzystać z dodatkowych 32 kilometrów tras, które choć monitorowane, nie są ratrakowane.

Trasy przystosowano do wymagań i umiejętności każdego narciarza. Odnajdziemy tu łatwe odcinki o lekkim nachyleniu stoku, jak również strome i trudne, a tych tutaj nie brakuje.

Ze względu właśnie na te trudne trasy, ośrodek jest organizatorem zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, które sięgają historią już . Konkursy rozgrywane są na najtrudniejszej trasie do narciarstwa alpejskiego, czyli Streif, która to znajduje się na zboczu szczytu Hahnenkam (pol. Kogucia Góra), którego wysokość sięga 1 668 m n.p.m. Jednak to nie wszystko, jeśli chodzi o czarne trasy zjazdowe. Powód do dumy przynoszą ośrodkowi trasy: Dirretisima oraz Pelgenstein Sud.

Pierwsza z nich, tj. Dirretisima swoją sławę zawdzięcza głównie kątowi nachylenia, który wynosi 78°. Jest to największy kąt nachylenia, jaki występuje na trasach zjazdowych w całych Alpach. Druga z kolei, czyli Pegenstein Sud, jest trasą zjazdową o największej na świecie różnicy wzniesień 1 138 metrów (1 938 m n.p.m. na starcie; 800 m n.p.m. na końcu trasy).

Gości ośrodka nad trasy dowożą łącznie 54 wyciągi narciarskie, które są w stanie przetransportować w ciągu jednej godziny około 90 000 osób. Na szczęście właściciele ośrodka zrezygnowali z polityki w myśl, której nie modernizowano wyciągów dopóty, dopóki się nie zepsuły. Od niedawna, po części za sprawą rosnącej w siłę konkurencji, Kitzbuhel przeżywa bum modernizacyjny. Jest teraz jednym z najbardziej modernizowanych regionów narciarskich w całych Alpach.

Ciekawostką jest fakt, że przybywający tu goście mogą nabyć trochę wiedzy podczas samej jazdy kolejkami na trasy. Niektóre z nich poświęcone są zawodnikom, którzy brali udział w konkursach Pucharu Świata w Kitzbuhel, inne z kolei mają pomalowane wagoniki w barwy flag różnych państw ze świata.

Narciarze i snowboardziści, którzy lubią poszaleć w bardziej ekstremalnych warunkach oraz głębokim śniegu, powinni być zadowoleni z terenów poza trasami, jakie oferuje im ośrodek Kitzbuhel oraz piękny szczyt Kitzbuheler Horn. Jednym z ciekawszych miejsc do jazdy off piste jest Bichlalm, gdzie wyciągi wynoszą gości ośrodka na 1 500 metrów, skąd roztaczają się bardzo dobre tereny do jazdy po „bezdrożach”.

Wymieniając minusy ośrodka zapomniałem wspomnieć o płatnych parkingach – w tym także przy wyciągach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, których i tak, jak już wspomniałem na początku, tutaj nie brakuje.

Pomimo niskiej pokrywy śnieżnej, która plasuje się zwykle w okolicach 50 cm, przed wybraniem się poza trasy warto poświęcić chwilkę, by zasięgnąć wiedzy na temat zagrożeń lawinowych. Informacje te są aktualizowane każdego dnia przez ekipy badające stan pokrywy śnieżnej w górach zarówno w Tyrolu, jak i Salzburgu.

Z kolei dzięki certyfikowanym instruktorom oraz przewodnikom, miłośnicy ski alpinizmu mogą zwiedzić odległe górskie tereny, gdzie przyroda nie została jeszcze naruszona przez ludzką działalność.

Ośrodek dysponuje także światowej klasy snowparkiem, w którym można odnaleźć masę różnych modułów, dostosowanych do wszystkich freeriderów, bez względu na to jaki poziom umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie prezentują.  Jednym z tutejszych snowparków wartych odwiedzenia jest stworzony przez QPark DC Snow Park Hanglalm, wyposażony w kickery, jumpy, raile oraz inne, nowoczesne obiekty. Każdego roku park jest poszerzany o nową gamę przeszkód, po to, by każdy znalazł tu coś dla siebie.

Narciarze biegowi mogą liczyć na ponad 60 kilometrów doskonale ośnieżonych tras w okolicach Kitzbuhel. Trasy są dostosowane do każdego poziomu umiejętności i nie występują na nich drastyczne wzrosty deniwelacji terenu czy też bardzo trudne zjazdy, z którymi tylko nieliczni dają sobie radę. Co najważniejsze niektóre z nich są oświetlone, także istnieje możliwość kontynuowania biegów nawet i po zmierzchu. Jedne z najciekawszych obiektów do ćwiczeń znajdują się nieopodal Kitzbuhel-Schwarzsee-Reith Golf Club. Do takich możemy zaliczyć chociażby Kitzbuhel Nordic Sports Track, która wyposażona jest w systemy zaśnieżające oraz oświetlenie. Trasa jest bardzo ceniona przez zawodowych biegaczy, którzy co roku przybywają tu, by prowadzić treningi przed konkursami w pucharach świata. Przykładem tego są reprezentanci narodowi Austrii w kombinacji norwejskiej, David Kreiner oraz Benjamin Kreiner, którzy bardzo chętnie odwiedzają ten obiekt. Dzięki oświetlonej 2,5-kilometrowej trasie, zarządzanej przez Kitzbuhel Ski Club (K.S.C)  można tu trenować od świtu aż do godziny 21:30.

Miłośnicy pięknych widoków powinni wybrać się na szczyt Zwietaseunder (2 004 m n.p.m.), który stanowi najwyższy, dostępny na nartach, punkt widokowy w Kitzbuhel. Roztacza się stąd przepiękna panorama na najwyższe pasmo Wysokich Taurów. Niestety dojazd na górę może okazać się nieco uciążliwy ze względu na jeden z nielicznych, starych wyciągów, jaki tu pozostał. Dodatkowo sytuację komplikuje niska przepustowość wyciągu względem ilości chętnych narciarzy.

Jeśli chodzi o dodatkowe rozrywki, jest ich tutaj cała gama.

Smakosze win i lokalnych potraw na pewno nie będą zawiedzeni ofertą miejscowych restauracji oraz górskich chatek. Można tu odnaleźć prawie, że wszystkie regionalne potrawy, jakie są serwowane w całym Tyrolu. Oczywiście nie brakuje też kuchni światowej. Mówiąc krótko, dla każdego podniebienia coś się znajdzie.

Miłośnicy zabytków także znajdą tu coś dla siebie. Zarówno w ośrodku, jak i jego okolicach występuje masa zabytków wartych zwiedzenia od lokalnych farm, poprzez barokowe budowle, a na kościele rzymsko-katolickim kończąc. Ponadto w miasteczku znajduje się kilka dość ciekawych muzeów do zwiedzenia, jak chociażby muzeum kolejek linowych, gdzie można poznać 100-letnią historię narciarstwa kurortu oraz zobaczyć pierwsze jedne z pierwszych wyciągów, jakie pojawiły się w Alpach. Ogólnie rzecz biorąc Kitzbuhel jest miastem bogatym historycznie, którego przeszłość sięga nawet czasów Imperium  Rzymskiego, wówczas prowincja nosiła nazwę Noricum, nadaną przez Cesarza Augusta.

Dzięki swej popularności w ośrodek jest organizatorem wielu imprez, również i tych pozanarciarskich. Przykładem tego jest m.in. coroczny festiwal samochodów zabytkowych, którego pierwsza edycja miała tu miejsce w 1988 roku.

Z racji tego, że Kitzbuhel na brak bogatych klientów nie ma co narzekać, w miasteczku jest spora liczba sklepów, oferujących markowe produkty z najwyższej półki, także miłośnicy, tudzież miłośniczki całodniowych zakupów na pewno będą zadowoleni.

Na spragnionych relaksu i odnowy biologicznej w kilku tutejszych hotelach czekają centra SPA, gdzie oprócz masażu można poddać się szeregom zabiegów odmładzających albo wybrać się na solarium czy też skorzystać z sauny.

Ponadto ośrodek dysponuje szeregiem atrakcji zimowych, niekoniecznie związanych z narciarstwem alpejskim, w tym między innymi:

  • lodowisko kryte z możliwością gry w curling,,
  • lodowisko niekryte na jeziorze nieopodal Kitzbuhel,
  • wspinaczki wysokogórskie,
  • paralotniarstwo,
  • Jochberg,
  • kulig z konnym zaprzęgiem,
  • i wiele, wiele innych.

Niewątpliwie liczba atrakcji w Kitzbuhel należy do jednej z największych spośród wszystkich kurortów narciarskich w Austrii. Jedyną przeszkodą, na jaką można natrafić, wybierając miejsce zabawy, to zawartość portfela, a ta do najmniejszych nie powinna tu należeć.

Autor: Krystian Kuś

Więcej o nartach w Kitzbuhel - Aurach - Reith

Dodaj komentarz