St Gervais

Trasy i wyciągi

Wyciągi razem: 102
Wyciąg orczykowy
Wyciąg krzeselkowy
Gondolki
Gondole
55
34
13
-
Trasy razem: 110 / 50 km
24
36
43
17

Mapa tras w St Gervais

Cennik karnetów

NazwaDniSezon wysokiSezon niski
SortujDorośliJuniorDzieciDorośliJuniorDzieci
Evasion Mont Blanc Skipass Zima 2020/2021r.6256.50205.00
 

Prognoza pogody na najbliższe dni

Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe
Pobieram najnowsze dane pogodowe

Informacje o ośrodku:

Największa różnica poziomów w Europie (około 4 km) czeka na spragnionych białego szaleństwa u podnóża Mont Blanc – w ośrodku narciarskim Saint Gervais Mont Blanc. Stacja ta rozpięta jest pomiędzy wysokością 850 m a 4810 m i od ponad trzech wieków niezmiennie przyciąga swym czarem turystów spragnionych czegoś wyjątkowego.

Choć narciarze do położonego w Alpach Francuskich Saint Gervais Mont Blanc zjeżdżają już od 1806 r., najstarsi z nich nie mieli jeszcze okazji korzystać z tak licznych tras, jak jest to możliwe dzisiaj. Na przybyszy z dwiema deskami czeka tutaj aż około 50 km tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności – a to oznacza, że niezwykły klimat tej stacji staje otworem dla amatorów śnieżnych zjazdów niezależnie od stopnia zaawansowania. Kolejki linowe Tramway du Mont Blanc pozwalają sprawnie i przyjemnie przemieszczać się między osiedlami Saint Gervais Mont Blanc (Le Bettex, Voza Prarion i St Nicolas de Véroce), które również stały się uznanymi ośrodkami zimowych sportów. Tramwajem można wjechać zimą na wysokość 1800 m (Prarion, Bellevue), a latem - na 2372 m (lodowiec Bionnassay).

Budowę linii tramwajowej rozpoczęto w 1909 r. Początkowo ambitne plany sięgały szczytu najwyższej góry w Europie, jednak szybko się okazało, że wjazd na Mont Blanc możliwy nie będzie, ze względu na lodowce.

W Saint Gervais Mont Blanc, który jest jednym z najstarszych tego typu ośrodków w okolicy, znajduje się znane od stu lat uzdrowisko z leczniczymi wodami. Oryginalna architektura miasteczka co krok przypomina spacerującym o jego uzdrowiskowych tradycjach. Po dniu pełnym wrażeń na stoku można tu zażyć rozkoszy SPA z szeregiem atrakcyjnych zabiegów dla zdrowia i urody oraz kąpieli w wodach termalnych, których kojące właściwości w cudowny sposób poprawiają stan skóry.

Okolice stacji do dyspozycji gości oddają doskonałe snowparki, szalone przejazdy skuterami śnieżnymi, zaprzęgi psów, zjazdy z pochodniami, curling, narty na wydmach, rakiety śnieżne, loty balonem oraz jazdę po muldach. Saint Gervais Mont Blanc to bez wątpienia jedyne takie miejsce w Europie.

Trzeba zaznaczyć, że Saint Gervais Mont Blanc wraz z trzema innymi ośrodkami narciarskimi współtworzy teren Evasion Mont Blanc (pozostałe ośrodki to: Megeve, Combloux oraz Les Contamines Montjoie – wspólnie stanowią jeden z najczęściej wybieranych na białe szaleństwo rejonów w Europie). Narciarze, których głównym celem jest Saint Gervais, zazwyczaj nie odpuszczają wizyty również w pozostałych lokalizacjach, tak atrakcyjnie skupionych w malowniczym zakątku Alp. W tym miejscu warto jedynie podać, że Megeve oferuje około 200 km tras, a Combloux przyciąga co roku rodziny z małymi dziećmi ze względu na trasy nieskomplikowane, acz przepiękne (lokalizacja na zboczu nad kotliną Sallanches gwarantuje z niczym nieporównywalne wysokogórskie pejzaże).

Poszukujący największego zróżnicowania terenu łaskawym okiem zerkną w stronę Les Contamines, nad którym rozciąga się teren zjazdowy położony najwyżej.

Nie każdy wie, że leczyła się tu (a potem także zmarła) Maria Skłodowska-Curie (Sancellemoz). Miejscowość znana była z odkrytych na początku XIX w. wód, jeszcze grubo przed tym, zanim zasłynęła jako miejsce wyśmienite dla amatorów białego szaleństwa. Dopiero w 1924 r., kiedy w Chamonix zorganizowano pierwszą olimpiadę zimową, okolice te dały się poznać jako istny narciarski raj i w ten sposób zaczęły też być promowane. W tych czasach zbudowano także pierwszy wyciąg, a cudowne krajobrazy, których podziwianie podczas zjazdów niewątpliwie podnosiło wrażenia narciarzy, sprawiły, że uzdrowiskowa charakterystyka regionu wkrótce stała się walorem jedynie uzupełniającym. Osiedla uzdrowiska Saint Gervais - Le Bettex, Voza Prarion i St Nicolas de Véroce – zyskały status atrakcyjnych stacji narciarskich również dzięki korzystnemu połączeniu przez kolejki linowe z Tramway du Mont Blanc.

Dużym atutem okolic Megeve jest długo utrzymujący się po opadach na czarnych trasach śnieg. Przyczyną tego faktu jest relatywnie niewielka ilość narciarzy najwyższej próby, którzy przybywaliby w te okolice, a następnie niszczyli świeży puch na najtrudniejszych szlakach, stąd pozostają one w świetnym stanie. Mistrzowie dwóch desek winni koniecznie zainteresować się trasami na terenach Mont Joly i Mont Joux – wspaniałe trasy obsługuje tutaj wygodny wyciąg krzesełkowy. Górna stacja wyciągu Epaule to także miejsce wypadowe dla zaawansowanych narciarzy, albowiem rozciągają się stąd całkiem ciekawe strome szlaki. Jednocześnie można z tego miejsca rozpocząć przygodę poza trasą, trafiając w rejon St Nicolas (zjazdy na dziko możliwe są w pobliżu Côte 2000, trzeba również pamiętać o Christomet, Mont Joly, Alpette oraz Jouty Combloux). Oczywiście do korzystania z uroków jazdy poza wyznaczonymi trasami należy korzystać rozsądnie i na miarę swoich możliwości, których nie wolno liczyć na zamiary. Szczególnie w rejonie Les Contamines (strome tereny zachodnie) zaleca się skorzystanie z doświadczenia i bacznego oka przewodnika. Les Contamines należy do rejonów o najlepszych warunkach śniegowych ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Mont Blanc, a zimowe klimaty utrzymują się tu aż do końca sezonu. Dobre warunki panują także w zachodnim paśmie Aravis, ale oczekującym nade wszystko wspaniałego nasłonecznienia i spokoju od wiatru poleca się raczej cudowne Megeve.

Dodaj komentarz